افزایش اختیارات شوراها، شهرداریها و دهیاریها در ماههای آینده

مجموعه: اخبار تاپ, اخبار شهر, اخبار شورای شهر تاریخ انتشار مطلب: ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
(هنوز امتیازی ثبت نکرده اید ؟)
Loading...
افزایش اختیارات شوراها، شهرداریها و دهیاریها در ماههای آینده

رئیس کمیته امنیت داخلی کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس از بررسی طرح مدیریت جامع شهری و روستایی در کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس خبر داد و گفت: با تصویب این طرح در مجلس شاهد افزایش اختیارات شوراها، شهرداریها و دهیاریها خواهیم بود.

ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبر شهروند با اشاره به بررسی طرح مدیریت جامع شهری و روستایی در کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس گفت: این طرح بر اصلاح ساختار اداری تاکید دارد و فرایند بورکراسی کشور را به ساختار ملی و محلی تقسیم می کند.

وی افزود: در صورت تصویب نهایی این طرح در مجلس، بخشی از امورات کشور به منتخبین مردم در شهرداریها، دهیاریها، شوراهای شهر و روستاها واگذار می شود. به عبارت دیگر امورات محلی به مسئولین محلی واگذار خواهد شد.

رئیس کمیته امنیت داخلی کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس با بیان اینکه بر اساس این طرح، بخشی از اختیارات ۲۳ دستگاه و نهاد دولتی و عمومی به شهرداریها و دهیاریها واگذار خواهد شد، افزود: بعنوان مثال مدیریت و توزیع آب، برق، گاز در حریم شهرها و روستاها به مدیران منطقه و محله واگذار می شود اما تامین آب و خطوط اصلی گاز و برق همچنان در اختیار وزارت نیرو خواهد بود.

ابوترابی تصریح کرد: اداراتی همچون پلیس راهور، ارشاد اسلامی، محیط زیست، بهداشت و درمان و… هم به مسئولین محلی واگذار خواهد شد.

وی با بیان اینکه طرح مذکور ۱۵۰ ماده دارد، گفت: در حال بررسی جزئیات این طرح هستیم.

رئیس کمیته امنیت داخلی کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس با بیان اینکه تفکیک امور ملی و محلی باعث کاهش هزینه ها خواهد شد، گفت:همچنین باعث تمرکززدایی از تهران و تصمیم گیری بهتر در محل از سوی مسئولین محلی خواهد شد.

ابوترابی تصریح کرد: برای این طرح شش سال کار مطالعاتی و کارشناسی صورت گرفت و حدود سه هزار و ۵۰۰ صفحه اسناد مطالعاتی با کمک ۱۰۰ متخصص بررسی شد.

وی گفت: ما وضعیت ۱۸ کشور دنیا را مطالعه کردیم و این مطالعات با قوانین تطبیق داده شد.

نماینده نجف آباد در مجلس اظهار امیدواری کرد این طرح در ماههای آینده درمجلس تصویب و نهایی شود.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

نظر شما برای “افزایش اختیارات شوراها، شهرداریها و دهیاریها در ماههای آینده”

قالب تفریحی