شرایط ثبت نام و روند بررسی صلاحیت نامزد ها شورای اسلامی شهر و روستا

مجموعه: مدیریت و رهبری تاریخ انتشار مطلب: ۱۳۹۷/۰۸/۱۹
(هنوز امتیازی ثبت نکرده اید ؟)
Loading...
شرایط ثبت نام و روند بررسی صلاحیت نامزد ها شورای اسلامی شهر و روستا

ثبت نام برای نامزدی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا، دارای شرایطی است که احراز این شرایط، بر عهده وزارت کشور است. نامزد هایی که برای انتخابات شورا های شهر و روستا ثبت نام می کنند، توسط شورای نگهبان قانونی اساسی، تایید صلاحیت نمی شوند شرایط ثبت نام و شیوه  تایید صلاحیت کاندیداد های شورای اسلامی شهر و روستا را در این گزارش می خوانید.

صلاحیت کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا چگونه تایید یا رد می شود؟

پس از ثبت نام نامزد ها در چارچوب زمانی که وزارت کشور تعیین می کند، اطلاعات نامزد های ثبت نامی از طریق سیستم مرکزی انتخابات، به مراجع استعلام چهار گانه از قبیل: وزارت اطلاعات، ثبت احوال، نیروی انتظامی و دادگستری ارسال می شود و نتایج این استعلام ها به صورت محرمانه به فرمانداری ها اعلام می شود تا هیات های اجرایی بر اساس جواب استعلام ها، نسبت به بررسی پرونده نامزد های انتخابات اقدام کنند.

شورای نگهبان قانون اساسی بر انتخابات شورا ها نظارت ندارد و امر نظارت در این انتخابات بر عهده مجلس شورای اسلامی است. هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورا ها، کار بررسی و تایید یا رد صلاحیت داوطلبان را انجام می دهد.

مراجع چهار گانه که در  فرآیند استعلام هیات مرکزی  نظارت بر انتخابات شوراها، به  استعلام ها پاسخ می دهند، می بایستی در زمانی که نسبت به رد صلاحیت نامزدی اقدام می کنند، می بایست مستند به ادله قانونی و عطف  به مواد مصرح در قانون باشند. افرادی که صلاحیت آن ها در مراجع ۴ گانه تایید شده است، به هیات نظارت برای بررسی  تکمیلی  ارجاع می شود. بنابراین هیات نظارت، هیچ وظیفه  و حقی برای تحقیق درباره کاندیداها نداشته و این وظیفه در اختیار مراجع چهار گانه است.

اگر هیات  های اجرایی، نامزدی را تایید صلاحیت یا رد صلاحیت کنند، مدارک و مستندات به هیات نظارت بخش یا هیات نظارت شهرستان مربوطه ارسال می شود.  اگر آن ها نیز نظر هیات های اجرایی را تایید کنند، هیات  نظارت بالاتر نقشی دیگر نخواهد داشت. بنابراین ، اگر شورای نظارت بخش، نامزد شورای اسلامی شهر  و روستا را تایید صلاحیت کرد، شورای نظارت شهرستان نمی تواند این  تایید صلاحیت را رد کند. پس اگر در پایین ترین حلقه  هیات  های نظارت شورای اسلامی شهر و روستا، نامزدی تایید صلاحیت شود، این رای تغییر  نخواهد کرد.

اعتراض ها به فرآیند بررسی صلاحیت نامزدها در شورای شهر

اعتراض ها به فرآیند بررسی صلاحیت نامزدها

اگر نامزدی رد صلاحیت شود، اعتراض او در دو مرحله  پیگیری می شود. اگر در هیات نظارت بخش اعتراض شده باشد به  هیات نظارت شهرستان رفته  و در هیات نظارت شهرستان هم در صورتی که به رای اعتراض شد، به هیات  نظارت استان ارجاع می شود تا تصمیم نهایی اخذ شود. اگر باز هم  اعتراض شد، اعتراض داوطلب شورای شهر  و روستا به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورا ارسال می شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام داوطلبان انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا

 • اصل شناسنامه عکس ‌دار و دو نسخه تصویر کلیه صفحات آن
 • اصل کارت ملی و تصویر آن
 • اصل کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا کارت معافیت دائم برای مردان یا مدرکی دال بر مشخص بودن وضعیت خدمت وظیفه عمومی طبق ماده ۱۰ قانون نظام وظیفه عمومی و تصویر آن
 • چهار(۴) قطعه عکس جدید ۴ × ۳
 • ارائه اصل و یک نسخه تصویر مدرک تحصیلی معتبر فوق دیپلم یا معادل آن برای داوطلبان شورای شهرهای تا بیست هزار نفر جمعیت و ارایه اصل و یک نسخه تصویر مدرک لیسانس یا معادل آن برای داوطلبان شورای شهرهای بالای بیست هزار نفر جمعیت.
  • دارا بودن سواد خواندن و نوشتن برای داوطلبان شورای روستاهای تا دویست خانوار جمعیت و ارائه اصل و یک نسخه تصویر مدرک تحصیلی دیپلم برای داوطلبان شورای روستاهای بالای دویست خانوار
  • کسانی که در دوره‌های قبل عضو شورا بوده‌اند به شرطی که در همان محل کاندیدای عضویت در شورا باشند از شرط مدرک معافند.
  • اصل و تصویر گواهی پذیرش استعفا از سمت یا شغل جهت مشمولین ماده ۲۸ قانون.
  • اصل و تصویر مدرک معتبر ایثارگری جانبازان، آزادگان و فرزندان شهدا جهت برخورداری از امتیاز یک مقطع تحصیلی بالاتر
  • ارائه اصل گواهی عدم سوءپیشینه که از تاریخ صدور آن بیش از سه ماه نگذشته باشد.

منبع : عصرشهروند

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

یک دیدگاه برای “شرایط ثبت نام و روند بررسی صلاحیت نامزد ها شورای اسلامی شهر و روستا”

 1. بهرام ولی

  با سلام . ایا یک عضو شورا روستا تا چند دوره می تواند در شورا بماند وماده ۲۹شرایط رد صلاحیت بابت تخلفات ذکر شده مربوط به پدر ومادر وفرزندان کاندیدااثر دارد یا فقط مربوط به تخلف شخص کاندیدا می باشد با تشکر

قالب تفریحی