پیش بینی قیمت دلار در نیمه دوم سال ۹۷ : مقاومت روانی دلار ۳۰ هزار تومان ؟

مجموعه: کسب و کار تاریخ انتشار مطلب: ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
(23 نظرات, میانگین: 3٫04 از 5)
Loading...
پیش بینی قیمت دلار در نیمه دوم سال ۹۷ : مقاومت روانی دلار ۳۰ هزار تومان ؟

پیش بینی قیمت دلار بسیار سخت تر از پیش بینی قیمت نفت، طلا و سهام است. هر سه این ها، تابع قواعد متعارف در بازار  است  و تکنیکالیست ها می توانند با تلورانسی، رفتار قیمتی نفت و طلا و سهام را در هفته ها و ماه های آینده تحلیل کنند. اگر چه در دنیای تحلیل، هیچ تضمین و پیش بینی قطعی و صد درصد معنی ندارد، اما شناخت نقاط کف و سقف بر اساس چارت ها و ارزشیابی رفتار مصرف کننده و فروشنده در بازه های زمانی مختلف که تابع فاکتورهای مختلف در بازار است، کار پیش بینی را منطقی تر می کند.

اما ناگفته پیداست که پیش بینی قیمت ارز در اقتصاد بحران زده امروز ایران، نه تنها تابع قاعده و قانونی مشخصی نیست بلکه در اکو سیستم دلالی و خرید و فروش غیر قانونی، به صورت ساعتی بالا پایین می شود و این وسط، نوسان گیر ها، سودهای قابل توجهی به جیب می زنند. شکست سیاست دولت تدبیر و امید در نیمه اول سال ۹۷ در کنترل نقدینگی و نرخ ارز سبب شد تا دلار  ۴۲۰۰  تومانی اردیبهشت در هفته های  اول نیمه  دوم سال، بیش  از ۱۷ هزار تومان ارزش گذاری شود. بیش از ۳۰۰ درصد سود ظرف کم تر از ۴ ماه، ماحصل تکان ارزی شدید در اقتصاد ایران است که در ۴۰ سال اخیر در این بازه زمانی کوتاه، بی سابقه بود  و بعضی، آن را تلاش دولت برای جبران کسری بودجه می دانند.

(آپدیت چارت تکنیکال قیمت دلار آمریکا در هفته دوم مهر ماه ۹۷

(آپدیت چارت تکنیکال قیمت دلار آمریکا در هفته دوم مهر ماه ۹۷ که  از نقطه  ۱۹ هزار تومان به حدود ۱۶ هزار تومان کاهش داشته  وانتظار می رود که مقاومت ۱۷۳ هزار ریال را شکسته و وارد کانال  ۱۶  هزار تومان شده و تا ۱۶۲ هزار ریال افت کند)

قیمت دلار در روزهای آینده

(اگر دلار در  روزهای آینده  بتواند مقاومت ۱۸۸ هزار  ریال  را رد کند، ورود به کانال ۲۰ هزار  تومانی و تثبیت در آن کانال  غیر  قابل  اجتناب است)

نکته امیدوار کننده درباره پیش بینی قیمت دلار

(نکته امیدوار کننده درباره پیش بینی قیمت دلار بر اساس نمودار آن است که RSI مقاومت خود را به سمت بالا نشکند. البته  این چارت باید در روزهای پیش رو مرتب به روز رسانی شود)

فردای نودمین روز چه خواهد شد؟

دور دوم تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه ایران، از ۱۴ آبان ۹۷ استارت می خورد. قرار است تحریم ها بر روی بانک و طلا و نفت متمرکز شده و هدف اول  آمریکا همان طور که  دونالد ترامپ، رییس جمهور جنجالی این کشور در سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد، به صفر رساندن صادرات نفت ایران است. کارشناسان اقتصادی احتمال می دهند که با استارت خوردن دور جدید تحریم ها از ۱۴ آبان، احتمالا شاهد نوسان دیگری روی ارز باشیم و قیمت دلار به سطح روانی ۲۰ تا ۲۵ هزار  تومان برسد.

اگر  چه احتمال افزایش نرخ  روند دلار آمریکا از مرز ۲۵ هزار تومان به سمت ۳۰  هزار تومان وجود دارد، اما در این سطح، احتمال فشار فروش بر  عرضه  وجود خواهد داشت که موجب افت قیمت دلار و برگشت به کانال ۲۰ هزار  تومان خواهد شد.

مدیر  گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی گفته بود که نرخ ارز، پیش بینی پذیر نیست چرا که عرضه ارز، تنها با افزایش صادرات و توسعه همکاری با کشورهای طرف معامله امکان دارد. به نظر می رسد اگر تحریم های آمریکا بتواند اثر قابل ملاحظه در اقتصاد ایران داشته  باشد و اتحادیه  اروپا با ابزارهای مالی خود نتواند این تاثیر را کاهش دهد،  کنترل نرخ ارز برای دولت در نیمه دوم سال سخت خواهد بود و تناسب بین ورود ارز  به  بازار و میزان تقاضای بازار، کاهش می  یابد  و تورم و نقدینگی، سبب افزایش ارز می شود.

انتظار نمی رود که اقدام آمریکا  نسبت به صفر رساندن صادرات نفت ایران در کوتاه مدت عملیاتی شود و به دلیل آنکه شروع دور دوم تحریم ها از ماه های سرد آغاز می شود، قیمت نفت روند صعودی طبیعی خود را طی می کند و حمایت اتحادیه  اروپا از صادرات ایران نیز، ابزاری برای تداوم فروش خواهد بود و احتمالا از این جنبه، کاهش صادرات نفت موجب افزایش نرخ  ارز در نیمه دوم سال نشود.

اما اتحادیه اروپا به دولت قول داده است که تا قبل از ۱۴آبان ماه ۹۷، ابزاری برای تسهیل و تسریع معامله با ایران ایجاد کند که یکی از آن ها، ایجاد بانک مشترک ایران و اروپا برای معاملات پولی بر اساس یورو و ساختارهایی ویژه برای حفظ  معاملات و ارتباطات شرکت های مختلف  اروپایی با طرف های ایرانی  باشد. این موضوع اگر در بلند مدت هم  نتیجه ملموسی ایجاد نکند، تاثیر روانی کوتاه مدت و میان مدت آن می تواند ابزاری مناسب برای جلوگیری از روند فزاینده قیمت ارز در نیمه  دوم سال  باشد.

احتمال تصویب  FATF در طی چند وقت آتی را نیز  می تواند به عنوان عاملی در پیش  بینی قیمت  ارز در نظر داشت که تصویب آن، شفافیت مالی را به دنبال داشته  و تعاملات پولی و بانکی ایران را با ۱۹۴ کشور دنیا تسریع خواهد کرد. اگر چه در  داخل، موافقات و مخالفانی طرح  الحاق ایران به پیمان FATF  وجود دارد و تنها ایران و کره شمالی تا کنون به آن نیپوسته  اند، اما به نظر  می رسد بتوان با اصلاحات و ساز و کارهایی، شرایط  را برای الحاق ایران به این پیمان مساعد کرد تا روند نرخ  ارز تحت تاثیر مستقیم  FATF  نباشد.

تنظیم مصوبه جدید دولت در تنظیم بازار ارز و نیما را که از هفته دوم مهر  ماه در دستور کار دولت تدبیر قرار گرفته است، می توان اقدام شفاف ساز و موثر دیگری برای کنترل نرخ  ارز دانست. اگر چه درصد کمی از نیازهای  ارزی  کشور در بازار غیر رسمی  مورد خرید و فروش قرار می گیرد و حجم  معاملات نیمایی بسیار  بالاست، اما روانشناسی نرخ  ارز  در  روزگار پر تلاطم امروزی،  خیلی تابع قواعد نیمایی نیست و شاید صادر کنندگان و وارد کنندگان از فروش  ارز خود به ۲ برابر قیمت  نیمایی  در بازار غیر ثانویه، ناخرسند نباشند!

اجرای راهکار اروپا، چین و روسیه برای ارتباط مالی مستقل با ایران حتما در کوتاه مدت یعنی تا پایان سال پر تلاطم ۹۷ نمی تواند تاثیر قابل ملاحظه ای روی روند شتابان خرید و فروش غیر رسمی ارز در بازار  داشته باشد و مسافرت های ژانویه گرد ها از اواخر دی ماه  نیز فرصت نوسان خوبی را برای دلالان فراهم  خواهد کرد.

معرفی تیم اقتصادی جدید در دولت اگر چه به عنوان اهرمی برای مقابله با روند نرخ ارز در نظر گرفته شده بود و بازار انتظار داشت با کنار رفتن دکتر سیف و جایگزینی دکتر همتی در راس بانک مرکزی، سیاست ها اصلاح و آرامش به بازار برگردد، اما ورود دلار به کانال بیست هزار تومانی آن هم در شب سخنرانی حسن روحانی در سازمان ملل، نشان داد که بازار آماده نوسانات ۲۰ تا ۳۰ درصد روی ارز در بازه ۲۴ تا ۷۲ ساعته است و انتظار روانی مردم، بیش از آنکه به کاهش نرخ ارز در کوتاه مدت فکر کند، به افزایش  نرخ  آن در هفته های آینده معطوف شده است که  تبعات نامطلوبی برای اقتصاد امروز ایران خواهد داشت.

توافق هفت بانک مرکزی اروپا برای ایجاد کانال مستقل مالی با ایران را می توان یک اقدام عملیاتی و اجرایی شایسته  در نیمه دوم سال ۹۷ دانست که تا حدی، تکان های شدید ارزی  را کنترل خواهد کرد. اما به امید آنکه این توافق نهایی شده و شاهد کاهش تاثیر پذیری اقتصاد ایران و معاملات ارزی  کشور با دلار و جایگزین با یورو باشیم و اروپا بر عهد خود در  عمل وفادار باشد.

اگر چه برخی از کارشناسان داخلی و خارجی سیاست واقتصاد، بازار ایران را برای اروپایی ها، آن قدر جذاب نمی دانند که بخواهند وارد جنگ مستقیم با دولت ترامپ بر سر مساله ایران باشند.  اما به هر حال، برجام آن قدر برای اروپایی ها حیثیت دارد که بخاطر آن، طی روزهای پایانی ۲۰۱۸ و اوایل  ۲۰۱۹، دست به یک اقدام تاریخی بزنند.

کف دلار : ۱۴ هزار  تومان؟

به نظر  می رسد که اگر مردم بخواهند حجم نقدینگی ریالی موجود را (نه ۲۰ میلیارد دلار ارز خانگی) را به دولت بدهند و در قبال آن، ذخایر طلا  و دلار بگیرند، دلار در کانال ۱۴  هزار تومان در نوسان خواهد بود. به  لحاظ پارامتر های اقتصادی، قیمت دلار نباید از  ۱۴  هزار  تومان بیشتر باشد و اگر از این کانال فراتر رود در نیمه دوم سال، بیش  تر به خاطر هیجان های ناشی از بدبینی اقتصادی و سیاسی از آینده است. بنابراین در خوش بینانه ترین پیش بینی، بازگشت دلار به قیمت ۸ هزار تومان (نرخ نیمایی) حداقل در نیمه دوم سال ۹۷ امکان پذیر نیست. مگر اتفاقی شگفت انگیز در اقتصاد ایران در ماه های پیش روی رخ دهد.

حتما بخوانید: چگونه در ایران پولدار شویم ؟

سخن آخر : پرتفولیو تشکیل دهید!

شاید شما به دلیل افزایش  احتمالی نرخ  ارز  تا اسفند ۹۷، تبدیل ریال به ارز را برای حفظ سرمایه مناسب بدانید.  اما راهکار بهتر چیست؟ راهکار بهتر آن است که بخشی از نقدینگی خود را تبدیل به ارز، بخشی را تبدیل به طلا و بخش دیگر را به سهام پر بازده که در نیمه دوم سال، احتمال رشد درآمد و فروش را خواهند داشت تبدیل کرده تا پرتقوی خوبی در برابر تکان های ارزی برای سرمایه خود دست و پا کنید.

این احتمال وجود دارد که سود حاصل از نوسانات سهام پر پتانسیل مثل لیزینگ های خودرو، پترو پالایشی ها و غذایی ها، از میزان سود حاصله از ارز و طلا در سبد سرمایه شما افزون شود.  اگر تا کنون سابقه خرید و فروش سهام ندارید، کد بورس  تهیه کنید و از طریق یکی از ۱۱۰ کارگزار بورس در ۳۱ استان ایران، به جمع ۸ میلیون بورس بازار ایران بپیوندید و از رشد تاریخی شاخص کل بورس در سال  ۹۷ استفاده کنید.  سایت  TSETMC.COM قیمت روزانه سهام در بازار پر رونق بورس ایران را نشان می دهد.

انشاله.

مطالب مرتبط

نظر شما !!!

53 دیدگاه برای “پیش بینی قیمت دلار در نیمه دوم سال ۹۷ : مقاومت روانی دلار ۳۰ هزار تومان ؟”

 1. محمد

  مردم بدبخت شدن با این نوسان دلار
  روی یک قیمت ثابت بمونه

 2. مریم

  کاش دیگه مردم عاقل بشن ودلارنخرن آخرش به ضررهمه است

 3. منصور بختیاری

  چقدر حرف مفت میزنیید معلومه خود شما هم در کار دلالی دلار هستید به کوری دشمنان ایران ومزدوران دلار باید تلاشمان راروی حذف دلار از معاملات بین المللی بگذارییم ننگ بر کسانیکه خواهان ضربه زدن به مملکت به هر نحوی هستند

 4. hghghg

  به کجامیرویم

 5. مریم

  بیخودی به مردم وعده نده این لایحه امنیت مردم روازبین میبره بابرجام اقتصادوفلج کردین با cftامنیت رو

 6. شناسنامه‌دار

  تازمانیکه‌این‌تحصیلکرده‌های‌غربی‌برمسندسیاست‌کشورحاکمندحال‌‌روزایران‌وایرانی‌همین‌خواهدبودد

  • ناشناس

   نه اشتباه میگویید !ببینید واقعا چه کسانی حکومت میکنند وچه کسانی پاسخگو هستند
   شاید درست تر قضاوت کنیم

 7. ناشناس

  مردم بیچاره شدند با این سو مدیریت ها

 8. منوچهر

  با سلام بازی اروپا وامریکا با اف ای تی اف کامل میشود کشوری که تحریم است ایا با پذیرفتن اف ای تی اف که ناظران ان عربستان اسراییل واندونزی هستند تحت فشار انها نیستیم درهر۲حالت بازی رامی بازیم ایا یا خیر

 9. روناک

  ظلم اخر عاقبت نداره
  نگبن نگفتم
  جیب این ملت فقیر رو زدن
  از ….. کثیفتره

  • مجید

   آبجی مگه مردم بیچاره پولی داشتن که جیبشونو بزنن مردم بیچاره از غم تنگ دستی و بیچارگی که چطور شکمشون رو سیر کنند دارند سکته میکنند ولی دولت خیالش نیست ایرانی باید اینجوری زندگی بکنه من خونه یه بنده خدا رفتم برای ناهار چایی شیرین بانون میخوردند

 10. حسین

  چرا جو منفی به مردم وبازار میدی!!!؟دیگه بسه از پولهایی که به جیب میزنید با همین تحلیلها!!!امریکا هر کاری توانست از مردادمها انجام داده ودیگه قابل قبول نیست که با دلار در زندگی مردم دست ببرید.

 11. فریبا

  سلام، واقعا در مملکت چه خبره ، بگویید حداقل ما هم بدونیم افزایش دلار و طلا و تورم های بالا جز نشان دهنده مشکل در دولت ولاغیر ، چه مشکلی پیش اومده که هنوز به تحریم نرسیدیم حرف قیمت دلار می زنیم فکر مستاجران کسی هست؟ فکر خرید لوازم اولیه خورد و خوراک؟ فقط بلدیم بگوییم گران می شه خوب چه موقع درست می شه چه موقع اوضاع ثابت می شه اگر بحث و مشکلی هست بین خودتان حل کنید انقدر مردم تو جون هم نندازید

 12. محمود

  ما فقط میتونیم بی پول بشیم پولدارشدن مال مسیولین مملکته

 13. مجید

  کسانی که کارمند هستند ودکترومهندس که غصه نمیخورند نیستند که ببینید مردم بیچاره با ۴۵هزار یارانه چطوری زندگی می کنند وشب موقع که میخوابند از گرسنگی خوابشون نمیبره ولی بعضیها میخورند که شکمشون تو دهنشون میره همه تون شمر هستید

 14. ابواافضل زمانی اب نیلی

  هیهات منا الذله
  ما پشتیبان ولایت و امامتیم.مارا از نوسانات دلار نترسانید که مرگ مزدوران صهیونیست و صعودی نزدیک است

 15. عادل

  سلام اگه مردم یکمی عقل توسروشون داشته باشند
  واز گرون شدن دلار نترسند اینطوری نمیشد
  وقتی میشوند دلار گرون میشه از خوراکیا چند بسته میخرند همه همین کارو میکنند شکی ندارم بعد میگن دلار گرون شده خوبه که ما خریدیم دلار این توری گرون شد خواهش میکنم دلار که امد پایین هرچی که میخرین به اندازه باشه

 16. مهدی

  بازار منتظر تحریم های ۱۳ آبان بود و چون نفت ایران همون فروش روال قبلی را طی خواهد کرد و خریداران مستثنی شدن از اواخر آبان ماه فیمت ذلار روند کاهشی شدیدی خواهد داشت و تا قیمت ۸۵۰۰ تومان خواهد آمد

 17. یاسی

  آقا من صد دلار خریدم حالا مجبورم هر روز قیمت دلارو چک کنم یه روز بکشیدش بالا تا بفروشم راحت شم خسته شدم بخدا شما ک زیاد دارین چجور طاقت میارین 😂😂

  • محمد

   با سلام به دوستان و هموطنان عزیز اگر سلامتیتونو دوست دارید دلار نخرید یا اگر نظر خرید برای حفظ سرمایتون دارید یک سوم از سرمایتونو دلار کنید و پی گیر قیمتش نشید

 18. مریم

  خوشحالم که شورای نگهبان نذاشت cftتصویب بشه این لایحه مشکلات ماراچندبرابرمیکرد

 19. مریم

  توروخداازاین به بعدعاقل بشین وبادقت نماینه انتخاب کنین نمایندگانی که cftروتصویب کردندهمون اصلاح طلبای بیدردوفاسدن

 20. حسن

  مردمی که تا دری به تخته میخوره میگن علتش تحریمه میخوان تو پاچه همدیگه کنن انسان نیستن مسلمون نیستن خداوکیلی الان تو بازار لبنیات چه اتفاقی داره می افته بعضی قوطیها یابسته بندیها اب رفته بعد یکی میگه دامدار گرون کرده دامدار میگه بسته بندی به گرون کرده ……….خلاصه مردمان بی رحمو مروتی هستیم

 21. رضا

  من فقط یه چیز فهمیدم تو این چهل سالی که عمرکردم اینه که تاوقتی که این مملکت دست صاحب دلسوز نباشه وضعیت همینه

 22. سارا

  هیچ نظری ندارم اگه کف دست مو داره……

 23. مغز اقتصاد

  هر چه دولت زور بزنه قیمت دلار بیاره پایین تر قدرت ریسک پذیری مردم برای خرید دلار بیشتر می شود چون مردم فکر می کنند قیمت کفه تمام دارایی ها شونو به دلار تبدیل می کنند و قیمت دلار سریع بالا می کشه اینو همیشه یادتون باشه

 24. خان اوغلان خدایی

  چشم انداز آینده دلار و ارز در ایران از اواسط آبان۹۷ شیب دلار رو به پایین است .و دلیل اصلی آن نه فقط استدلال مبتنی بر ساختار توافق های دو جانبه و و افزایش تهاتر نفت با کالا …چرا که در دوران سیر صعودی ارز هم به انحای مختلف این روش استفاده می شد….بلکه ناشی از محدود شدن و کم شدن واردات ارزپایه به ایران در اثر فشارهای آمریکا از ۱۳آبان ارزیابی شد..یعنی عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد… حالا یک دلیل دیگر نیز بر اساس روش تحلیل آنالوگ قابل طرح است و آن تشابه این دوره در ایران با دوره تحریم مبتنی بر نفت در برابر غذا در عراق یعنی سال ۱۳۹۶ است .گفتنی است دینار عراق قبل از انقلاب اسلامی ۳برابر دلار ارزش داشت پس از جنگ ۸ساله بیش از ۲هزار برابر ارزش آن کاهش یافت .و پس از جنگ موسوم به خلیج فارس یعنی حمله اول آمریکا به عراق در۱۳۷۰ حدود ۳۵۰۰برابر از ارزش برابری آن با دلار کاسته شد .اما پس از تحریم مبتنی بر نفت در برابر غذا ارزش آن ۳۰درصد نسبت به دلار افزایش یافت چون در اثر محدودشدن واردات ارز پایه و تغییر فرهنگ مصرف مردم تقاضا برای دلار کاهش یافت. ج.ا.ایران در شرایط فعلی به دلیل مشابه و مضاف بر آن رقابت جهانی چین و روسیه و اروپا و ترکیه و…با آمریکا و اخیرا موضوع قتل خاشقچی در شرایط مناسبی قرار دارد. همچنین توسعه نظامی و نیز کشاورزی تا اواسط سال ۹۷ بهتر از عراق صورت گرفته و دیپلماسی موفق از دیگر ظرفیت های مطلوب آن است و اگر در سطح منطقه ای دسیسه های دشمنان برای ماجراجویی در منطقه با تدابیر داخلی خوب مدیریت شده و پیامدهای منفی آن پیشگیری شود. و در حوزه ارز سیاستگداری ها مبتنی بر ذخیره ارز و نه واردات ارزپایه صورت گیرد چشم انداز مناسبی قابل پیش بینی است. تحلیلگر مسایل سیاسی.اقتصادی.خان اوغلان خدایی

  • FM

   با سلام
   میشه بیشتر اطلاعات بدید! اینکه الان که تو آدر هستیم دلار احتمال بالا رفتن داره یا پائین اومدن؟

  • ابراهیم

   سلام و عرض ادب. جناب اقای خدایی میشه یه راهنمایی کنید که آیا قیمت طلا بازم تا اواخر سال بالا میره یا نه؟ممنونم اگه جواب بدید. خدا خیرتون بده.

 25. فربد

  سلام وقت بخیر چقدر جالب بود پیش بینی شما روز ۱۳ آبان
  میشه بگید الان که دلار تو کانال ۱۱ هست بازم پایین میاد یا خیر

 26. مهدی

  بله دلار تا اواخر امسال حدود کانال ۸هزار تومان را خواهد دید اما برای عید به دلیل تقاضای بازار کمی افزایش خواهد داشت اما در حد هزار تومان.

 27. مهدی

  سلام به همگی دوستان . من فقط میتونم پیشنهاد بدم فیلم استرداد رو یک بار دیگه اون عزیزایی که دیدن نگاه کنن و اونایی که ندیدن حتما ببینن مخصوصا دیالوگهارو حتما توجه داشته باشند . شاید به جواب سوالاتتون برسید با تشکر

 28. طاها

  ببخشید اقای خان اوغلان خدایی من میخواستم بدونم ایا در دی ماه و بهمن قیمت طلا به نظرتون تا چقدر پتیین میاد و ایا بعداز شیش یا هفت ماه میره بالا

 29. مهمان

  دولت تنها راهکاری که به ذهنش رسیده قفل کردن بازار و رکود ۱۰۰ درصدی بوده ولاغیر…که به نوعی ضربه به خود و نظامه…چون صنعت و بازار ا میترکونه

 30. moein

  سلام ببخشید اونی که پیشبینی کرده دلارمیره بالا چه نسبتی باخدا داره نگنه خواب دیده بدبه یوسف گفته اونم تبیر کرده خوابشو نیم دوم ۴ماه گذشت خبری نشد ازگرانی دلارها این چرت پرت ها رو امسال مثله شما ننویسه مملکت مابهترین مملکت درجهان میشه

 31. moein

  سلام ببخشید اونی که پیشبینی کرده دلارمیره بالا چه نسبتی باخدا داره نگنه خواب دیده بدبه یوسف گفته اونم تبیر کرده خوابشو نیم دوم ۴ماه گذشت خبری نشد ازگرانی دلارها این چرت پرت ها رو امسال مثله شما ننویسه مملکت مابهترین مملکت درجهان میشه زندکی مردم روتلخ نکنین بااین خرافاتها

  • نگین سازوردی

   خب این یه پیش بینی بوده مگه این ادعا کرده از طرف خدا بهش وحی شده ؟؟!! مملکت درست نمیشه تا وقتی امثال شما فک میکنین بخاطر اظهار نظر بقیه اوضاع اقتصادی خرابه تا وقتی شما بی سواد ها فک میکنین با حرف نزدن بقیه مملکت گل و بلبل میشه بهترییییییین مملکت نخواهیم شد 👎

 32. رضااعظمی

  افزایش قیمت دلار برای کسانی که سواد اقتصادی داشته باشند، خوبه مثل سرمایه گذاران

قالب تفریحی