پیش بینی قیمت دلار در نیمه دوم سال ۹۷ : مقاومت روانی دلار ۳۰ هزار تومان ؟

مجموعه: کسب و کار تاریخ انتشار مطلب: ۱۳۹۷/۰۷/۰۹
(23 نظرات, میانگین: 3٫04 از 5)
Loading...
پیش بینی قیمت دلار در نیمه دوم سال ۹۷ : مقاومت روانی دلار ۳۰ هزار تومان ؟

پیش بینی قیمت دلار بسیار سخت تر از پیش بینی قیمت نفت، طلا و سهام است. هر سه این ها، تابع قواعد متعارف در بازار  است  و تکنیکالیست ها می توانند با تلورانسی، رفتار قیمتی نفت و طلا و سهام را در هفته ها و ماه های آینده تحلیل کنند. اگر چه در دنیای تحلیل، هیچ تضمین و پیش بینی قطعی و صد درصد معنی ندارد، اما شناخت نقاط کف و سقف بر اساس چارت ها و ارزشیابی رفتار مصرف کننده و فروشنده در بازه های زمانی مختلف که تابع فاکتورهای مختلف در بازار است، کار پیش بینی را منطقی تر می کند.

اما ناگفته پیداست که پیش بینی قیمت ارز در اقتصاد بحران زده امروز ایران، نه تنها تابع قاعده و قانونی مشخصی نیست بلکه در اکو سیستم دلالی و خرید و فروش غیر قانونی، به صورت ساعتی بالا پایین می شود و این وسط، نوسان گیر ها، سودهای قابل توجهی به جیب می زنند. شکست سیاست دولت تدبیر و امید در نیمه اول سال ۹۷ در کنترل نقدینگی و نرخ ارز سبب شد تا دلار  ۴۲۰۰  تومانی اردیبهشت در هفته های  اول نیمه  دوم سال، بیش  از ۱۷ هزار تومان ارزش گذاری شود. بیش از ۳۰۰ درصد سود ظرف کم تر از ۴ ماه، ماحصل تکان ارزی شدید در اقتصاد ایران است که در ۴۰ سال اخیر در این بازه زمانی کوتاه، بی سابقه بود  و بعضی، آن را تلاش دولت برای جبران کسری بودجه می دانند.

(آپدیت چارت تکنیکال قیمت دلار آمریکا در هفته دوم مهر ماه ۹۷

(آپدیت چارت تکنیکال قیمت دلار آمریکا در هفته دوم مهر ماه ۹۷ که  از نقطه  ۱۹ هزار تومان به حدود ۱۶ هزار تومان کاهش داشته  وانتظار می رود که مقاومت ۱۷۳ هزار ریال را شکسته و وارد کانال  ۱۶  هزار تومان شده و تا ۱۶۲ هزار ریال افت کند)

قیمت دلار در روزهای آینده

(اگر دلار در  روزهای آینده  بتواند مقاومت ۱۸۸ هزار  ریال  را رد کند، ورود به کانال ۲۰ هزار  تومانی و تثبیت در آن کانال  غیر  قابل  اجتناب است)

نکته امیدوار کننده درباره پیش بینی قیمت دلار

(نکته امیدوار کننده درباره پیش بینی قیمت دلار بر اساس نمودار آن است که RSI مقاومت خود را به سمت بالا نشکند. البته  این چارت باید در روزهای پیش رو مرتب به روز رسانی شود)

فردای نودمین روز چه خواهد شد؟

دور دوم تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه ایران، از ۱۴ آبان ۹۷ استارت می خورد. قرار است تحریم ها بر روی بانک و طلا و نفت متمرکز شده و هدف اول  آمریکا همان طور که  دونالد ترامپ، رییس جمهور جنجالی این کشور در سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد، به صفر رساندن صادرات نفت ایران است. کارشناسان اقتصادی احتمال می دهند که با استارت خوردن دور جدید تحریم ها از ۱۴ آبان، احتمالا شاهد نوسان دیگری روی ارز باشیم و قیمت دلار به سطح روانی ۲۰ تا ۲۵ هزار  تومان برسد.

اگر  چه احتمال افزایش نرخ  روند دلار آمریکا از مرز ۲۵ هزار تومان به سمت ۳۰  هزار تومان وجود دارد، اما در این سطح، احتمال فشار فروش بر  عرضه  وجود خواهد داشت که موجب افت قیمت دلار و برگشت به کانال ۲۰ هزار  تومان خواهد شد.

مدیر  گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی گفته بود که نرخ ارز، پیش بینی پذیر نیست چرا که عرضه ارز، تنها با افزایش صادرات و توسعه همکاری با کشورهای طرف معامله امکان دارد. به نظر می رسد اگر تحریم های آمریکا بتواند اثر قابل ملاحظه در اقتصاد ایران داشته  باشد و اتحادیه  اروپا با ابزارهای مالی خود نتواند این تاثیر را کاهش دهد،  کنترل نرخ ارز برای دولت در نیمه دوم سال سخت خواهد بود و تناسب بین ورود ارز  به  بازار و میزان تقاضای بازار، کاهش می  یابد  و تورم و نقدینگی، سبب افزایش ارز می شود.

انتظار نمی رود که اقدام آمریکا  نسبت به صفر رساندن صادرات نفت ایران در کوتاه مدت عملیاتی شود و به دلیل آنکه شروع دور دوم تحریم ها از ماه های سرد آغاز می شود، قیمت نفت روند صعودی طبیعی خود را طی می کند و حمایت اتحادیه  اروپا از صادرات ایران نیز، ابزاری برای تداوم فروش خواهد بود و احتمالا از این جنبه، کاهش صادرات نفت موجب افزایش نرخ  ارز در نیمه دوم سال نشود.

اما اتحادیه اروپا به دولت قول داده است که تا قبل از ۱۴آبان ماه ۹۷، ابزاری برای تسهیل و تسریع معامله با ایران ایجاد کند که یکی از آن ها، ایجاد بانک مشترک ایران و اروپا برای معاملات پولی بر اساس یورو و ساختارهایی ویژه برای حفظ  معاملات و ارتباطات شرکت های مختلف  اروپایی با طرف های ایرانی  باشد. این موضوع اگر در بلند مدت هم  نتیجه ملموسی ایجاد نکند، تاثیر روانی کوتاه مدت و میان مدت آن می تواند ابزاری مناسب برای جلوگیری از روند فزاینده قیمت ارز در نیمه  دوم سال  باشد.

احتمال تصویب  FATF در طی چند وقت آتی را نیز  می تواند به عنوان عاملی در پیش  بینی قیمت  ارز در نظر داشت که تصویب آن، شفافیت مالی را به دنبال داشته  و تعاملات پولی و بانکی ایران را با ۱۹۴ کشور دنیا تسریع خواهد کرد. اگر چه در  داخل، موافقات و مخالفانی طرح  الحاق ایران به پیمان FATF  وجود دارد و تنها ایران و کره شمالی تا کنون به آن نیپوسته  اند، اما به نظر  می رسد بتوان با اصلاحات و ساز و کارهایی، شرایط  را برای الحاق ایران به این پیمان مساعد کرد تا روند نرخ  ارز تحت تاثیر مستقیم  FATF  نباشد.

تنظیم مصوبه جدید دولت در تنظیم بازار ارز و نیما را که از هفته دوم مهر  ماه در دستور کار دولت تدبیر قرار گرفته است، می توان اقدام شفاف ساز و موثر دیگری برای کنترل نرخ  ارز دانست. اگر چه درصد کمی از نیازهای  ارزی  کشور در بازار غیر رسمی  مورد خرید و فروش قرار می گیرد و حجم  معاملات نیمایی بسیار  بالاست، اما روانشناسی نرخ  ارز  در  روزگار پر تلاطم امروزی،  خیلی تابع قواعد نیمایی نیست و شاید صادر کنندگان و وارد کنندگان از فروش  ارز خود به ۲ برابر قیمت  نیمایی  در بازار غیر ثانویه، ناخرسند نباشند!

اجرای راهکار اروپا، چین و روسیه برای ارتباط مالی مستقل با ایران حتما در کوتاه مدت یعنی تا پایان سال پر تلاطم ۹۷ نمی تواند تاثیر قابل ملاحظه ای روی روند شتابان خرید و فروش غیر رسمی ارز در بازار  داشته باشد و مسافرت های ژانویه گرد ها از اواخر دی ماه  نیز فرصت نوسان خوبی را برای دلالان فراهم  خواهد کرد.

معرفی تیم اقتصادی جدید در دولت اگر چه به عنوان اهرمی برای مقابله با روند نرخ ارز در نظر گرفته شده بود و بازار انتظار داشت با کنار رفتن دکتر سیف و جایگزینی دکتر همتی در راس بانک مرکزی، سیاست ها اصلاح و آرامش به بازار برگردد، اما ورود دلار به کانال بیست هزار تومانی آن هم در شب سخنرانی حسن روحانی در سازمان ملل، نشان داد که بازار آماده نوسانات ۲۰ تا ۳۰ درصد روی ارز در بازه ۲۴ تا ۷۲ ساعته است و انتظار روانی مردم، بیش از آنکه به کاهش نرخ ارز در کوتاه مدت فکر کند، به افزایش  نرخ  آن در هفته های آینده معطوف شده است که  تبعات نامطلوبی برای اقتصاد امروز ایران خواهد داشت.

توافق هفت بانک مرکزی اروپا برای ایجاد کانال مستقل مالی با ایران را می توان یک اقدام عملیاتی و اجرایی شایسته  در نیمه دوم سال ۹۷ دانست که تا حدی، تکان های شدید ارزی  را کنترل خواهد کرد. اما به امید آنکه این توافق نهایی شده و شاهد کاهش تاثیر پذیری اقتصاد ایران و معاملات ارزی  کشور با دلار و جایگزین با یورو باشیم و اروپا بر عهد خود در  عمل وفادار باشد.

اگر چه برخی از کارشناسان داخلی و خارجی سیاست واقتصاد، بازار ایران را برای اروپایی ها، آن قدر جذاب نمی دانند که بخواهند وارد جنگ مستقیم با دولت ترامپ بر سر مساله ایران باشند.  اما به هر حال، برجام آن قدر برای اروپایی ها حیثیت دارد که بخاطر آن، طی روزهای پایانی ۲۰۱۸ و اوایل  ۲۰۱۹، دست به یک اقدام تاریخی بزنند.

کف دلار : ۱۴ هزار  تومان؟

به نظر  می رسد که اگر مردم بخواهند حجم نقدینگی ریالی موجود را (نه ۲۰ میلیارد دلار ارز خانگی) را به دولت بدهند و در قبال آن، ذخایر طلا  و دلار بگیرند، دلار در کانال ۱۴  هزار تومان در نوسان خواهد بود. به  لحاظ پارامتر های اقتصادی، قیمت دلار نباید از  ۱۴  هزار  تومان بیشتر باشد و اگر از این کانال فراتر رود در نیمه دوم سال، بیش  تر به خاطر هیجان های ناشی از بدبینی اقتصادی و سیاسی از آینده است. بنابراین در خوش بینانه ترین پیش بینی، بازگشت دلار به قیمت ۸ هزار تومان (نرخ نیمایی) حداقل در نیمه دوم سال ۹۷ امکان پذیر نیست. مگر اتفاقی شگفت انگیز در اقتصاد ایران در ماه های پیش روی رخ دهد.

حتما بخوانید: چگونه در ایران پولدار شویم ؟

سخن آخر : پرتفولیو تشکیل دهید!

شاید شما به دلیل افزایش  احتمالی نرخ  ارز  تا اسفند ۹۷، تبدیل ریال به ارز را برای حفظ سرمایه مناسب بدانید.  اما راهکار بهتر چیست؟ راهکار بهتر آن است که بخشی از نقدینگی خود را تبدیل به ارز، بخشی را تبدیل به طلا و بخش دیگر را به سهام پر بازده که در نیمه دوم سال، احتمال رشد درآمد و فروش را خواهند داشت تبدیل کرده تا پرتقوی خوبی در برابر تکان های ارزی برای سرمایه خود دست و پا کنید.

این احتمال وجود دارد که سود حاصل از نوسانات سهام پر پتانسیل مثل لیزینگ های خودرو، پترو پالایشی ها و غذایی ها، از میزان سود حاصله از ارز و طلا در سبد سرمایه شما افزون شود.  اگر تا کنون سابقه خرید و فروش سهام ندارید، کد بورس  تهیه کنید و از طریق یکی از ۱۱۰ کارگزار بورس در ۳۱ استان ایران، به جمع ۸ میلیون بورس بازار ایران بپیوندید و از رشد تاریخی شاخص کل بورس در سال  ۹۷ استفاده کنید.  سایت  TSETMC.COM قیمت روزانه سهام در بازار پر رونق بورس ایران را نشان می دهد.

انشاله.